English Magyar
 


János Árvay

Urodziłem się u podnóży tokajskich wzgórz, w pięknej wsi Rátka, w 1956 roku. Moje najstarsze wspomnienie związane z winogronami pochodzi z okresu, gdy miałem około 5-6 lat. Szliśmy do winnicy. Pamiętam, że musiałem przemierzać całe kilometry, a kiedy już tam dotarliśmy, moi rodzice zamiast się mną zająć, wsadzili mnie do worka i zawiesili na drzewie pigwowym, upewniając się w ten sposób, że nie będę im przeszkadzał w pracy. Chociaż z perspektywy czasu może się to wydawać nieco okrutne, są to moje pierwsze i najpiękniejsze wspomnienia dzieciństwa. Przyglądanie się 80-120-letnim winnym krzewom zakorzenionym w wulkanicznej glebie, rozhuśtane, śmiejące się do mnie owoce furmintu, głównego tokajskiego szczepu, wryły się w moją pamięć na zawsze.
Los zadbał o mnie w następnych latach. Trafiłem do Tokaju, by uczyć się tam winogrodnictwa i winiarstwa. Co ciekawe, w tej samej szkole, uczył się mój wuj, zanim wyjechał do Australii. Nic dziwnego, że i mój syn, Szabolcs, po latach skierował kroki do tej samej instytucji.
Pracuję w winiarstwie od 1975 roku. Ożeniłem się z Katalin w 1978 i wtedy otrzymaliśmy od mojego teścia w prezencie ślubnym 450 winnych krzewów. Moja Kasia jest przy mnie przez wszystkie lata i gorąco pragnę, by tak było zawsze, aż do końca moich dni.
Nasza córka Angelika urodziła się w 1979 r., a cztery lata później dołączył do nas syn Szabolcs.
Swoją pierwszą pracę podjąłem w największej państwowej wytwórni wina w Tokaju, w której przerabialiśmy gigantyczne ilości owoców. W okresie zbiorów do wytwórni trafiało 65 000 ton winogron i 12 000 ton jagód ’aszú’. To było straszne, wprost szalone! Wiadomo, że robienie tokaju jest bowiem jak szlifowanie klejnotu. Rezultat musi być jedyny w swoim rodzaju i niepodrabialny. Dbanie o ilość, a nie o jakość prowadzi donikąd.
Następnie, w roku 1992 zacząłem pracować dla mającej francuskich właścicieli winiarni Disznókő. Ależ to była zmiana! Musiałem nauczyć się od nowa wszystkiego o pracy zespołowej, kierowaniu wózkiem widłowym i przypomnieć sobie, jak się myło winiarskie kadzie. Różnica w podejściu do winiarstwa była oszałamiająca! Moja wcześniejsza praca przypominała jazdę pociągiem bez dostępu do maszynisty, według przyjętego z góry rozkładu jazdy, bez możliwości wprowadzenia w nim korekt pod wpływem okoliczności podróży. W nowej firmie było odwrotnie, każdy uważnie śledził, jak winogrona zmieniają się w wino i kończą swoją cudowną podróż na stole naszych konsumentów.
Tuż przed Millenium, w 1999 r., poznałem mojego przyszłego partnera biznesowego Krisztiana Sauska i jego żonę Andreę. Rodziny Árvay i Sauska zostały współwłaścicielami mającej siedzibę w Tokaju Árvay & Tarsa Kft. działającej od 2000 r. do końca 2008 r.
Podczas gdy pracowaliśmy gdzie indziej, nasza własna winnica urosła od początkowych 450 krzewów do 15 hektarów w 1999 r.
Na początku 2009 r. moja rodzina wróciła tam, gdzie się urodziłem, do Rátki, gdzie powołaliśmy do życia Winiarnię Árvay Csaladi (Árvay i Árvay Sp. z o.o.), by z dumą stworzyć nasz własny repertuar tokajskich win.
Wróciliśmy do domu.
Nasze winnice obejmują aktualnie 17 hektarów ziemi, oczywiście większość usytuowana jest w okolicy Rátki. Wśród nich są wciąż krzewy, które dostaliśmy w prezencie ślubnym, uprawiane jeszcze przez naszych przodków. Ciekawe, że w swoim dziecięcym wspomnieniu zachowałem to, co dzisiaj najwyżej cenię – winny szczep o małych gronach i wulkaniczną glebę. Potrafię się zapomnieć na całe godziny zbierając kamienie, skały, przeżywając mistyczną więź z niektórymi połaciami ziemi albo moją miłość do górskich wierzchołków.
Na szczycie wzgórz, otoczony jakby strażą przez winorośl, odczuwając delikatne muśnięcia wiatru, słuchając brzęczenia pszczół, można przez chwilę poczuć się jak istota boska.
To właśnie tokajskie wina i Rátka mają Państwu do zaoferowania.
János Árvay


Wyróżnienia
2000 - Winiarz roku w regionie tokajskim
2000 - Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Republiki Węgierskiej
2003 - Winiarz roku na Węgrzech

Członkowstwo:
Stowarzyszenie Koło z Mád, (Mádi Kör)
Pannon Wine Guild
Vindependent
Węgierska Akademia Wina


János Árvay
Janos Arvay at the top of his favourite terroir, 'Padihegy'
photo - Studio Bakos

Telephone: +36 30 3183380
E-mail: